WIZYTA

NADWAGA

jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku! Towarzyszy jej często tzw. ZESPÓŁ METABOLICZNY. Według Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej IDF jest on definiowany jako: skutki otyłości prowadzące do problemów ze zdrowiem, niedołężnienia a nawet śmierci.
To zespół chorób które towarzyszą nadwadze:
– choroba wieńcowa
– zawał serca
– udar mózgu
– nadciśnienie- choroba niedokrwienna serca
– cukrzyca typu II
– choroby nowotworowe- rak piersi, jelita grubego, szyjki macicy,trzustki, pęcherzyka żółciowego, wątroby
– dna moczanowa- podagra
– żylaki
– zakrzepica żylna
– zwyrodnienia odcinka lędźwiowego kręgosłupa
– zwyrodnienia stawów biodrowych i kolanowych
– bezdech senny

Zdrowe odżywianie i uporanie się z problemem nadwagi w wielu przypadkach ratuje nam zdrowie a nawet życie</4>
Walka z otyłością nie musi wiązać się z wyrzeczeniami i ograniczeniami ale na pewno powinna być oparta na zdrowych zasadach odżywiania , których uczymy w CENTRUM NATURA.
Z nami odchudzanie stanie się przyjemnością na którym skorzysta cała rodzina
PAMIETAJ! Otyłość i wiążące się z nią choroby to nie wyrok. Wiele możesz zrobić aby wyjść z nich obronną ręką! A My w tym pomagamy!

PIERWSZA WIZYTA.

Bardzo ważnym elementem rozpoczęcia kuracji – walki z nadwagą jest zdefiniowanie jej przyczyny .
Często okazuje się, szczególnie w przypadku kobiet, że nadmiar kilogramów przybywających w szybkim tempie szczególnie w okresie menopauzy jest nie tylko gromadząca się tkanka tłuszczowa ale także zatrzymywanie wody metabolicznej w organizmie co objawia się obrzękami i cellulitem w okolicach ud i pośladków. Wynika to często z nieprawidłowej diety lub tendencji organizmu do gromadzenia wody, co można zniwelować poprzez prawidłowo skomponowany plan żywieniowy. Szczegółowy wywiad zdrowotny przeprowadzany przez dietetyka pozwala dokładnie dobrać dietę do problemu a prawidłowe pomiary pomagają precyzyjnie określić przyczynę otyłości. Jest bardzo ważnym elementem całego procesu odchudzania. Na podstawie wywiadu zdrowotnego i żywieniowego z pacjentem układamy plan na dalszy etap kuracji.

Wywiad zdrowotny:
dietetyk zbiera informacje na temat zdrowia pacjenta i pyta o:
– przebyte choroby i ich konsekwencję
– przyjmowane leki i ich dawki
– alergie pokarmowe i wziewne
– dolegliwości związane z przewodem pokarmowym- wzdęcia, zgagi, zaparcia.

Warto mieć ze sobą komplet podstawowych badań – morfologię, poziom cukru, cholesterolu, trójglicerydów, enzymów wątrobowych, TSH- hormon tarczycy. Dzięki temu dieta spełni rolę nie tylko estetyczną ale też terapeutyczną, co jest głównym założeniem w naszej kuracji.
UWAGA:
U kobiet z dużą i trwającą długo nadwagą pomocne będą nie tylko wyniki badań TSH ale także hormonów obwodowych tarczycy ft3 i ft4 , przeciwciał przeciwtarczycowych Anty Tpo oraz badanie na insulinooporność.

Wywiad żywieniowy:
dietetyk zbiera informację na temat dotychczasowego sposobu odżywiania pyta o styl życia, rodzaj wykonywanej pracy, możliwość spożywania posiłków w pracy pyta o pory posiłków pyta o nawyki żywieniowe – czy pacjent używa cukru, soli, nadużywa kawy, alkoholu, napojów gazowanych itp…

POMIAR

BIOIMPEDANCJA ELEKTRYCZNA

Jest to bardzo szybka, skuteczna i wiarygodna, bezpieczna, nieinwazyjna metoda badania składu ciała ludzkiego u każdej zdrowej i chorej osoby. Metoda bioimpedancji polega na pomiarze składu ciała za pomocą impulsu elektromagnetycznego. Impuls ten, na zasadzie oporu elektrycznego przenika przez wszystkie tkanki i wylicza nam procentową zawartość wody, tkanki tłuszczowej i masy mięśniowej i kostnej. Pomiar odbywa się dzięki użyciu prądu o danej częstotliwości i natężeniu przy zastosowaniu elektrod powierzchniowych, które są połączone z analizatorem komputerowym. Ma tu zastosowanie zasada, mówiąca o tym, że masa kości , wody i mięśni obejmująca do 75% wody elektrolitycznej ma lepsza przewodność elektryczną niż masa tłuszczowa, zawierająca zaledwie od 5-10% wody. Na tej zasadzie obliczana jest procentowa ilość każdej z tkanek i przy wprowadzeniu do komputera danych o budowie ciała, wieku i wzroście pacjenta, wylicza nam prawidłowe zawartości wody metabolicznej, tkanki mięśniowej, tłuszczowej i kostnej. Dodatkowym atutem jest możliwość określenia w tym badaniu podstawowej przemiany materii oraz prawidłowy dzienny wydatek energetyczny. Badanie to jest niezwykle przydatne przy śledzenia postępów zarówno w diecie jak i treningu fizycznym, gdyż pokazuje nam zmiany zachodzące w organizmie w określonym czasie, zmianę zawartości wody metabolicznej i tkanki tłuszczowej, dzięki czemu można prawidłowo ukierunkować dietę indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Istotnym aspektem jest prawidłowe przygotowanie do tego badania.

Podstawowe zasady to:
1. zadbać o opróżniony pęcherz moczowy podczas badania.
2. W dniu badania unikać spożywania dużych ilości wody, bo może to zaburzyć wynik pomiaru
3. przynajmniej 12 godzin przed badaniem nie wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych
4. dzień przed badaniem wystrzegać się picia- alkoholu, napojów gazowanych, napojów energetycznych, mocnej kawy, herbaty.
5. Maksymalnie 3 godziny przed badanie zjeść lekki posiłek, przy czym najbardziej wiarygodny pomiar otrzymuje się przy pomiarze na czczo lub ok 5 godzin po posiłku.
Ponadto badanie to pozwala oszacować podstawową przemianę materii oraz dzienny i tygodniowy wydatek energetyczny.
Jest niezbędne do prawidłowej oceny postępów w diecie, czy też treningu.

Waga Tanita oblicza:
zawartości procentowej tkanki tłuszczowej
zawartości wody metabolicznej
pomaga w zdiagnozowaniu problemu z nadwagą
pomaga wyliczyć prawidłowe BMI ciała z uwzględnieniem wieku, postury, wzrostu.
wylicza nadmiar kilogramów
oblicza podstawową przemianę materii oraz prawidłowy dzienny wydatek energetyczny.

DIETA

Dieta to słowo klucz naszej kuracji. U nas dieta oznacza smaczne, szybkie w przygotowaniu i zdrowe posiłki, na które dostają Państwo cotygodniowe dokładne przepisy.
Plan żywieniowy, czyli nowy i zdrowy oraz pyszny sposób nowego odżywiania jest układany indywidualnie dla każdej osoby z uwzględnieniem zapotrzebowań organizmu oraz ilości kilogramów do zrzucenia. Każdy z nas ma inny metabolizm i inne tempo chudnięcia.

CYKLICZNE WIZYTY U DIETETYKA

Dieta korygowana cyklicznie ( co 2 tygodnie) pozwala utrzymać metabolizm na „ wysokich obrotach” usprawniając jego pracę , co skutkuje spadkiem kilogramów i niweluje jednocześnie uczucie głodu. Organizm odpowiednio odżywiony przestawia się naturalnie na tryb spalania a nie gromadzenia tkanki tłuszczowej tylko pod warunkiem stosowania odpowiednio dobranej dla dla niego diety. Każda dieta stosowana na własną rękę, powodujące zbyt szybki spadek wagi a potem w efekcie również jej szybki przyrost czyli jo-jo sprawiając, że metabolizm staje się coraz bardziej rozregulowany i coraz trudniej nam schudnąć na kolejnej diecie. Szczególnie niekorzystne są diety ubogokaloryczne lub diety, na których jemy gotowe białkowe mieszanki zamiast posiłków oraz diety jednoskładnikowe, dwuskładnikowe- dieta białkowa, które eliminują ważne dla organizmu składniki pokarmowe. Po takich dietach wyglądamy jakbyśmy byli chorzy a organizm po powrocie do starych nawyków żywieniowych szybko odrabia straty.

PAMIETAJMY! DIETA TO NIE JEDNORAZOWA PRZYGODA- TO NOWY, ZDROWY STYL ŻYCIA- i tego uczymy w CENTRUM-NATURA.

PRAWIDŁOWE TEMPO ODCHUDZANIA

Tempo chudnięcia z założeniem zdrowych zasad odżywiania powinno wynosić 1-1,5 kg tygodniowo. Często bywa natomiast szybsze u mężczyzn a wolniejsze u kobiet w różnym wieku w zależności od pracy gospodarki hormonalnej- dlatego panowie potrafią schudnąć 15 kg w 2 miesiące a panie tylko 8 kg. Ta szybkość utraty kilogramów jest bezpieczna dla organizmu a utracona waga zostaje utrwalona oraz zapobiega efektowi jo-jo. Dieta nie wyklucza żadnych składników pokarmowych, dzięki czemu jest zdrowa i bezpieczna dla stanu naszych włosów i paznokci, a skóra nie traci jędrności i nie wiotczeje. Bogactwo witamin i pierwiastków mineralnych na diecie sprawia, że odzyskujemy wigor i energię. Nasz organizm się oczyszcza, polepsza się praca wątroby i nerek, lepiej pracują jelita i następuje usuwanie toksyn z organizmu. Dzięki temu po schudnięciu jesteśmy nie tylko lżejsi ale i zdrowsi oraz mądrzejsi o nową wiedzę na temat zdrowego żywienia.

Ustalanie jadłospisu tygodniowego:
Na podstawie zebranych danych oraz poznaniu planu dnia oraz preferencji kulinarnych dietetyk układa tygodniowy plan posiłków.
Otrzymujesz dokładne przepisy na potrawy. Są one łatwe, szybkie i smaczne. Dopasowane do preferencji całej rodziny.
Otrzymujesz dokładny plan spożywania posiłków.
Otrzymujesz zalecenia określające w jaki sposób przygotować daną potrawę.
Otrzymujesz wskazówki odnośnie ilości spożywanych potraw i płynów.
Otrzymujesz porady jak radzić sobie z podjadaniem nadmiernym apetytem na słodycze, nocnym łasuchowaniem.
Dostajesz rady, jak wyeliminować obrzęki, jak radzić sobie ze zgaga, zaparciami i wzdęciami oraz innymi dolegliwościami przewodu pokarmowego.
Dostajesz motywację by twój plan się powiódł.

Kolejne wizyty.
Na kolejnych wizytach śledzimy postępy w diecie.
Wykonujemy kolejne pomiary składu ciała.
Podsumowujemy ewentualne problemy i znajdujemy ich rozwiązanie.
Modyfikujemy plan dietetyczny zgodnie z postępami w utracie kilogramów.
Ustalamy plan na kolejny tydzień.

Nasza wiedza ma służyć Tobie i Twojemu zdrowiu! Spróbuj i zapisz się na wizytę. Będzie to Twój pierwszy krok na drodze ku zdrowszemu życiu. Zapraszamy!